Twardościomierz Vickersa

Pomiar twardości danego materiału jest bardzo potrzebnym badaniem w wielu branżach, najczęściej przemyśle dotyczącym wytwórstwa zaawansowanych technologicznie konstrukcji oraz urządzeń, ale też powłok nanoszonych np. na stal. Określenie wspomnianej twardości pozwala sprawdzić i ocenić wytrzymałość danego elementu, a więc sprawdzić, czy nadaje się do przeznaczonego zadania. Istnieją trzy główne metody pomiaru twardości, a najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są twardościomierze Vickersa.
Twardościomierz Vickersa
obrazek prezentujacy

Czym wyróżnia się twardościomierz Vickersa?

Twardościomierz Vickersa, to bardzo popularne narzędzie do badania twardości, zaraz obok także stosowanych metod Brinella i Rockwella, których cechy skądinąd łączy. Jak w przypadku tej pierwszej, wobec wszystkich materiałów używana jest jedna skala, natomiast podobnie jak w drugiej, istnieje możliwość zbadania próbek bardzo cienkich. Twardościomierze tego rodzaju są więc produktami uniwersalnymi, ale też bardzo skutecznymi w swoich zadaniach. Pomiar Vickersa jest obarczony najmniejszą niepewnością pomiarową.

Twardościomierz Vickersa - parametry

Parametry twardościomierzy Vickersa są naprawdę zróżnicowane, zwłaszcza ze względu na dostępność produktów używanych w różnych branżach. Szczególnie ważnym elementem jest wielkość stolika pomiarowego oraz ewentualna możliwość przemieszczenia osi X i Y. Urządzenia tego typu powinny być wyposażone w dobrą optykę, umożliwiającą na kilkudziesiętne, czasami nawet kilkusetne powiększenie. Dobrą cechą twardościomierzy Vickersa jest także zmotoryzowany rewolwer, czy łatwość w zmianie aktualnych obciążeń.

Twardościomierz Vickersa - zalety

Twardościomierze Vickersa mają wiele zalet, przede wszystkim sprawdzą się w przypadku bardziej zaawansowanych badań na cieńszych próbkach. Ponadto ryzyko uzyskania błędnego pomiaru jest w ich przypadku wyjątkowo niskie. Obciążenia w badaniach Vickersa są znormalizowane i wynoszą 1, 5, 10, 20, 30, 50 i 100 kgf. Zazwyczaj twardościomierze tego typu są wyposażone w elektronikę służącą do szybkiego obliczenia twardości. Są również bardzo precyzyjne i w stosunku do innych sprzętów do badania twardości - nie są obarczone ryzykiem rozkalibrowania.

Twardościomierz Vickersa - sklep

Twardościomierz to zaawansowane technicznie urządzenie, które jest wykorzystywane w laboratoriach, dlatego sprzęt w każdym przypadku musi być dobrze skalibrowany oraz wykorzystywane przez wykwalifikowaną osobę. Dlatego zawsze należy kupować maszyny badawcze tego rodzaju u sprawdzonych dostawców, ponieważ dzięki temu można mieć pewność i gwarancję otrzymania twardościomierza wysokiej klasy, który nie tylko cechuje się dobrą konstrukcją, ale został skalibrowany zgodnie z rygorystycznymi standardami.